• 1851 ΑΘΛΗΤΕΣ

Νέα : Πρόκριση στα προκριματικά της Εθνικής Εφήβων

Πρόκριση στα προκριματικά της Εθνικής Εφήβων

ΣΑΒΒΑΤΟ 5/05/2007

Στο κατάμεστο «Έλλη Μυστακίδου» των Γιαννιτσών, η Εθνική εφήβων νίκησε με 3-0 (25-20, 25-21, 25-18) σετ τη Νορβηγία και εξασφάλισε την πρόκρισή της από τον πρώτο της αγώνα του προκριματικού γύρου του παγκοσμίου πρωταθλήματος (4-6 Μαΐου). Υπό την παρουσία του Ομοσπονδιακού τεχνικού των ανδρών, Αλέκου Λεώνη, οι Έλληνες παίκτες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και πλέον αύριο χρειάζονται μία ακόμη νίκη επί του Μαυροβούνιου για να πάρουν και την πρώτη θέση του ομίλου. Στις αρχές του πρώτου σετ, η Ελλάδα διατηρούσε μικρό προβάδισμα (5-3, 12-10), όμως στο μεγαλύτερο διάστημα οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (13-13, 15-15). Βελτιώνοντας το μπλοκ και την άμυνα, η ελληνική ομάδα ξέφυγε για πρώτη φορά με +4 (24-20) και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0. Στο δεύτερο σετ, η Νορβηγία μπήκε δυνατά (όπως και στο πρώτο της παιχνίδι με το Μαυροβούνιο) και προηγήθηκε 2-4, όμως γρήγορα ήρθε η απάντηση από την Ελλάδα (5-4, 12-12, 18-18). Έχοντας καλό σερβίς, οι Σκανδιναβοί απείλησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όμως τρία διαδοχικά λάθη τους, έγραψαν το 21-18 και το σετ «έκλεισε» στο 25-21. Στο τελευταίο μέρος, οι Έλληνες παίκτες έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους πάτησαν «γκάζι» (11-7, 17-11) και πήραν την πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Ελλάδα: Καραγκιόζης 8, Κανέλλος 7, Γκιτζέκος 5, Χατζηηλιάδης 11, Βασιλάκος 8, Τακουρίδης 6, Βασιλάκος 8, Κουζούνης (λ, 92%), Εφραιμίδης, Φίνος
Νορβηγία: Μόρκεν 8, Ιντεροϊ 9, Μπεργκ 2, Φρίντνες 4, Κβάμσνταλ 10, Σπίναγκρ 6, Χέλαντ (λ, 32%), Ρόλντκβαν

Διαιτητές: Παντελής Τοφή (Κύπρος), Σβέτοσλαβ Τζέκοβ (Βουλγαρία)
Τechnical Delegate (Τεχνικός Υπεύθυνος): Λούμπορ Χαλάντα (Σλοβακία)